Cieszyński portal sportowy - pilka-nozna

aktualności

Puchar Niepodległości dla Cieszyna
04.07.2018
Miejsce wydarzenia:
Łowicz
Główne zdjęcie aktualności

W dniu 30.06.2018 roku o godzinie 17:00 na stadionie miejskim im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu doszło do rewanżowego pojedynku o Puchar Niepodległości. Pierwszy mecz, jaki miał miejsce w Cieszynie (16.06) zakończył się sromotną porażką połączonych sił Łowicza i Opola 11:5. Tak w Łowiczu jak w Cieszynie, zawodnicy wybiegli na murawę w odtworzonych strojach reprezentacji Polski. Cieszyn we wczesnej wersji koszulek z początku lat 20 (miasto odzyskało niepodległość przed Łowiczem bo już 01.11.1918). Łowicz w strojach z połowy lat 20 (miasto uzyskało niepodległość 11.11.1918). Na stadionie przygrywała na żywo Orkiestra Miasta Łowicza. Cała oprawa była nawiązaniem do przedwojennego klimatu łowickiego stadionu gdzie grającym piłkarzom także asystowała orkiestra z tym że 10 Pułku Piechoty.

Co do samego spotkania. Zawodnicy grali wg przedwojennych przepisów m.in. nie było kartek tylko upomnienia. Spotkanie poprzedziło odegranie hymnu. Łowicz przystąpił ze zmienionym składem versus mecz w Cieszynie. Przede wszystkim miał szerszą ławkę zmian. W zespole Łowicza zagrali także żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Udział 10OBL nawiązywał do 10pp i dziedziczonych przez nią kilka lat tradycji 10pp. Cieszyn przyjechał w podobnym składzie do pierwszego spotkania z tym, że miał krótszą ławkę zmian. Na uwagę zasługuje osoba Ireneusza Jelenia (byłego rep. Polski w piłce nożej).

Pierwsza część spotkania zakończyła się wynikiem 4:2 na korzyść Łowicza. W przerwie członkowie stowarzyszenia zorganizowali turniej rzutów karnych dla najmłodszych. Nargody ufundował PZPN. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 6-5 dla Łowicza i na kilka sekund przed gwizdkiem końcowym gola na wagę zwycięstwa dał zawodnik Łowicza Łukasz Papuga.

Bramki dla Łowicza zdobyli: Łukasz Papuga dwie oraz Bartłomiej Tkacz jedną, a także żołnierze 10 OBL – jedną Tuński i dwie Furman.

Dla Cieszyna wszystkie trafienia były autorstwa Ireneusza Jelenia. 

Łowicz reprezentowali: w bramce Andrzej Włodarczyk dalej Daniel Pałyga, Bartłomiej Tkacz, kapitan zespołu Sebastian Cichal, Mariusz Szczepański, Przemysław Wilk, Mariusz Dymek, Piotr Płuszka. Z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej po stronie Łowicza grali: ST.sierżant Aleksander Matkowski, szer. Marcin Tuński, szer. Henryk Furman, szer. Kamil Szatanik, szer. Sławomir Popiel.

Barw Cieszyna bronili: bramkarz Rafał Górniak dalej kapitan zespołu Ireneusz Jeleń, Michał Kurzeja, Jacek Kurzeja, Andrzej Zysek, Łukasz Kłoda, Henryk Kuchejda, Marek Banot, Andrzej Marczyk, Michał Borus, Adrian Tomica, Andrzej Nowakowski i Wojciech Kajstura.

Podsumowując... puchar pojechał do Cieszyna, ale nie to było najważniejsze… najistotniejszym był fakt wspólnego (Cieszyn, Łowicz i Opole) sportowego świętowania 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz powstania 10 PP. Udało się zorganizować dwa wspaniałe widowiska sportowe. W obu przypadkach widzowie mogli posłuchać na żywo muzyki przenosząc się w czasie. Zawodnicy zagrali w strojach reprezentacji polski przypominając osoby z lat 20 i 30 m.in. Henryka Reymana (majora 37pp z Kutna) oraz nawiązując strojami do odbywających się w tym czasie mistrzostw świata w Rosji.

Dwumecz odbył się dzięki wsparciu:
Burmistrza miasta Łowicza – Krzysztofa Kalińskiego
Starosty Powiatu Łowickiego – Krzysztofa Figata
Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łowiczu i osobie Pana Dyr. Z. Kuczyńskiego a także Orkiestrze Miasta Łowicza.
Nagrody ufundowali: Polski Związek Piłki Nożnej, Łódzki Związek Piłki Nożnej, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Centralna Biblioteka Wojskowa, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Niepodległości w Warszawie i Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Zdjęcia autorstwa Anny Włodarczyk

Udostępnij:
Zobacz fotogalerię wydarzenia
menu